Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast

Konferencja uzgodnieniowa projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku

Data publikacji: 2021-11-04

W październiku 2021 r. odbyła się dwutygodniowa konferencja uzgodnieniowa projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, zwanego potocznie „warzywniakiem”. Zmiany w ustawach kapitałowych były dyskutowane trzy dni i w wielu jeszcze miejscach nie znaleziono wspólnego stanowiska. 

Z punktu widzenia emitentów do najistotniejszych kwestii, w których nie wypracowano konsensusu należą te związane z przejęciami spółek giełdowych (ukształtowanie progu przejęcia na poziomie 50% i wyłączenie spod stosowania tych przepisów Skarbu Państwa (art. 7 pkt 8)), jak też pomysł wprowadzenia instytucji kuratora dla spółek publicznych powoływanego przez KNF (art. 7 pkt 5) i likwidacja obligatoryjnych rozpraw w postępowaniach sankcyjnych prowadzonych przez KNF (art. 7 pkt 27 lit c). Jak zawsze też emocje budziły nowe rodzaje sankcji (art. 7 pkt 4 i pkt 26) czy też , zgłoszony przez UKNF podczas uzgodnień, pomysł podniesienia opłat za nadzór. Ten ostatni dotyczy wprawdzie spółek największych, ale w ich przypadku propozycja podwyżki opłat byłaby nawet kilkunastokrotna. Brak konsensusu, mnogość pomysłów, które znalazły się w „warzywniaku” oraz fakt dodania niektórych z nich „na ostatniej prostej” prac spowodował, że Ministerstwo Finansów zadeklarowało potrzebę dokonania ponownych uzgodnień.  

Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

Data aktualizacji: 2021-11-04

Szybkie menu