W dniu 20 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego i ochrony inwestorów na tym rynku (dalej: projekt ustawy).
Z uzasadnienia projekt ustawy wynika, że ma on na celu uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego, w szczególności w zakresie eliminacji barier dostępu do rynku finansowego, usprawnienia nadzoru nad rynkiem finansowym, ochrony klientów instytucji finansowych, ochrony akcjonariuszy mniejszościowych i spółkach publicznych oraz zwiększenia poziomu cyfryzacji w realizacji przez KNF obowiązków nadzorczych. Zmiany w tym zakresie wynikają z obserwacji zdarzeń zachodzących na rynku finansowym oraz zasadności odbudowy zaufania inwestorów, zwłaszcza detalicznych do tego rynku oraz prowadzą do wniosku, że niezbędna jest przekrojowa i kompleksowa nowelizacja ustaw regulujących różne obszary rynku finansowego.
Zawarte w projekcie ustawy nowelizacje przepisów regulujących prawno-instytucjonalne otoczenie rynku finansowego znajdują uzasadnienie w konieczności ich dostosowania do różnych zachodzących na nim zdarzeń, a także podyktowane są potrzebą spełnienia niektórych postulatów zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Finansowego. Projekt ustawy zakłada nowelizację 19 ustaw, które w ocenie ministra właściwego ds. instytucji finansowych wymagają najpilniejszych i najważniejszych zmian legislacyjnych w obszarze rynku finansowego.
W kontekście emitentów najważniejsze zmiany dotyczą:
-
przeredagowania rozdziału 4 ustawy o ofercie publicznej w zakresie wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji, w tym ustalenia progu przejęcia spółek giełdowych na poziomie 50% i warunkowego wyłączenia Skarbu Państwa spod działania tych przepisów,
- dodania do ustawy o ofercie publicznej nowego artykułu 68d umożliwiającego ustanowienie przez KNF kuratora dla każdej spółki publicznej w przypadku uchybienia w wykonywaniu obowiązków informacyjnych, braku organów lub nawet wątpliwości co do ich prawidłowego funkcjonowania oraz utraty kontaktu z emitentem,
- wykreślenia z ustawy o ofercie publicznej obligatoryjnych rozpraw administracyjnych w sankcyjnych postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez KNF.
Projekt ustawy umieszczony został na stronach RCL pod numerem UD235.