Język: PL | EN Czcionka: A A+ A + + Kontrast: Kontast Kontast Kontast Kontast
Opis zdjęcia

Arkadiusz Matusiak

Adwokat Bird & Bird

Arkadiusz Matusiak

Adwokat Bird & Bird

Arkadiusz Matusiak, Adwokat, Ekspert prawa karnego gospodarczego, kieruje zespołem Przestępstw Gospodarczych w polskim biurze Bird & Bird
 
Adwokat z szesnastoletnim doświadczeniem zawodowym. Przez wiele lat zajmował kierownicze stanowiska w strukturach prokuratury państwowej. Był m.in. Prokuratorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Wydziale ds. walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją, szefem Prokuratury Rejonowej w Wołominie. Prowadził i nadzorował najpoważniejsze śledztwa w Polsce, prowadzone przez Policję, CBŚ, ABW i CBA. Ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu procesach korupcyjnych w tym przeciwko funkcjonariuszom Policji i wojska, w sprawach dotyczących korupcji urzędników państwowych w tym MON i MOŚ. Brał udział w wielu sprawach karnych, w tym dotyczących niegospodarności oraz przywłaszczenia mienia w kwocie nie mniejszej niż 260 milionów złotych, wyłudzenia podatku VAT w kwocie 100 mln zł.

Doradza międzynarodowym korporacjom działającym w Polsce oraz spółkom publicznym w zakresie tworzenia i wdrażania procedur antykorupcyjnych oraz prowadzi szkolenia w tym zakresie. Reprezentuje spółki w postępowaniach karnych dotyczących nieuczciwych praktyk na szczeblach zarządu i kadry kierowniczej oraz w zakresie ochrony własności przemysłowej i zwalczania nieuczciwej konkurencji.  Reprezentuje klientów w sporach korporacyjnych.

Autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa karnego, organów ochrony prawnej oraz dostępu do informacji publicznej. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu zwalczania zorganizowanej przestępczości i terroryzmu. Jest ekspertem OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych).

Szybkie menu